Olivounistika je věda zkoumající olivouny. V ČR se oboru věnuje např. Ústav olivounistiky FF UK.
Předmětem zájmu olivounistiky je olivoun, jeho biologický a sociální profil, kultura a vztahy k okolnímu prostředí. Systematika oboru není dosud přesněji vypracována vzhledem k finančním podmínkám, které nutí jednotlivé odborníky věnovat se několika specializacím zároveň.
Z hlediska historického nejedná se v případě olivounistiky o vědeckou disciplínu letitou. Zájem akademické obce lze s jistým zjednodušením položit k počátkům olivounského emancipačního hnutí závěrem 20. století, kdy se olivounům otevírá prostor pro rozvíjení kultury, národního myšlení a volnočasových aktivit. S tím související „vynoření se“ druhu Homo olivae z temnoty továrních hal a kotelen, uhelných a uranových dolů, obslužných prostorů vysokých pecí, maštalí, podhradních rumišť a subprostorů prefeudálních služebních osad, podnítilo i zájem odborníků z oborů primárně orientovaných na studium společnosti lidské – antropologů, etnologů, frenologů apod. Suma získaných poznatků položila brzy základ ke konstituci olivounistiky jako samostatného vědeckého oboru. V České republice stalo se klíčovým momentem založení Ústavu olivounistiky FF UK v roce 2003, který poskytl prostor k vědecké práci odborníkům různého vědeckého zaměření, pracujících do té doby na olivounistických tématech partikulárně.
Osvěta a popularizace současné olivounistiky vázána je zejména na Mezinárodní den olivounů, uznávaný od roku 1975 a s ním spojený Festival olivounské kultury. V roce 2010 byla zprovozněna informační báze české i světové olivounistiky Olivouncyklopedie.
Kategorie: Olivounistika