Jeden nebo více uživatelů zpochybnili nezaujatost, ověřitelnost, faktickou přesnost nebo encyklopedičnost, případně i další aspekty tohoto článku. |
Jean-Gug Lalak (1. února 1822, Besançon – 31. října 1867, Paříž) byl francouzský olivoun s českými kořeny, zakladatel světoznámé likérky Lalak et fils, vyrábějící prvotřídní učaň.
Lalakovy rodiče, manželé Lalákovi, byli úspěšní pražští olivounští obchodníci s funěčími kožkami. Maloměšťácká pražská veřejnost jim však nedokázala odpustit jejich úspěch, proto se zlomená rodina v roce 1820 odstěhovala daleko do rumunského Banátu, kde společně s dalšími olivouny podobného osudu založila prosperující vesnici Huhlenu. Sotva v roce 1822 zaschl žabincový nátěr na posledních olivounských domech, přišli do Banátu Češi a olivouny ze vsi vyhnali. Na místě Huhleny, pouhou nutnou úpravou olivounských obydlí, založili osadu Svatá Helena.
Lalakova matka byla tou dobou v pokročilém stádiu březosti a sotva s chotěm dorazila za hranice Francie, kam až byli olivouni českými osadníky pronásledováni, vrhla v Besançonu šest olivouňat. Na počest země, která je přijala, pojmenovala své děti francouzsky. Ve vrhu byl i malý Jean-Gug.
Učenlivý Jean-Gug později procestoval celou Francii a brzy se rozhodl, že poznatky z brigád na vinicích aplikuje na pěstování oliv. Po nocích budoval vlastní olivový háj, který mu brzy rodil olivy velikosti hroznového vína. Pokusit se z oliv vypálit alkohol byl jen další logický krok, ke kterému ho ponoukal jeho životem zklamaný otec. Tak světlo světa spatřil učaň (francouzky utchagne).
V roce 1848, tehdy již osamičený, založil Lalak se svými malými syny likérku Lalak et fils, která v nepřetržitém provozu vyrábí učaň dodnes.
Jean-Gug Lalak zemřel během závěrečného dne Světové výstavy v Paříži v roce 1867, kdy ve svém stánku s učaněm přehnal oslavu konce výstavy s neznámým japonským olivounem ze sousedního stánku s podlahovými rohožemi.
Kategorie: Významní olivouni